Tag med på årets sogneudflugt til Dronninglund slot

dato

Kom med på en spændende sogneudflugt torsdag den 1. maj 2025, når sognets beboere inviteres til at opleve den historiske skønhed ved Dronninglund slot og en naturskøn tur langs østkysten. Turen byder på både kulturelle oplevelser og hyggelige stunder med frokost og eftermiddagskaffe.

Årets sogneudflugt er en oplagt mulighed for at opleve nogle af Nordjyllands mest betagende steder. Turen starter ved Jetsmark Kirke, hvorfra deltagerne vil begive sig mod Dronninglund slot og kirke. Kirken, der blev bygget mellem 1160 og 1200 som klosterkirke for Hundslund nonnekloster, er et historisk vidnesbyrd fra middelalderen.

Frokost ved østkysten

Efter besøget ved Dronninglund vil frokosten blive indtaget i en af de charmerende havnebyer langs østkysten. Her kan deltagerne nyde en velsmagende frokost og den friske havluft.

Historie og hygge ved Voergaard slot

Senere på dagen går turen forbi Voergaard slot, hvor deltagerne vil få mulighed for at høre om stedets fascinerende historie. Eftermiddagskaffen vil blive serveret et hyggeligt sted undervejs, hvilket giver tid til afslapning og samtale.

Hold øje med hjemmesiden for tilmelding og yderligere information om turen.

Praktisk Information
Dato: Torsdag 1. maj 2025
Tid: Kl. 09.00
Sted: Jetsmark Kirke, Kvorupvej 94, 9490 Pandrup
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut